Онлајн недеља

Ове године наша школа по други пут учествује у манифестацији On line недеља, годишњој европској кампањи, која се организује од 2010.године под покровитељством Telecentri Evrope.

Циљ кампање је мотивација што већег броја људи да користе интернет уз подршку локалних ИКТ центара. Oве године манифестација је одржана у недељи од 27.марта до 2.априла.

У оквиру овогодишњe кампање реализоване следеће активности:
*радионице са ученицима млађих разреда на тему безбедности деце на интернету,
*увођење најмлађих ученика у програмирање помоћу сајта Code
*ученицима старијих разреда је представљен пројекат Битка за знање
*размена знања наставника у примени ИКТ у настави
*примена ИКТ у праћењу угледних активности
*играоница Дивља шума веба
*креиран упитник за ученике старијих разреда

Све активности су имале превентивни карактер, док је упитник за ученике старијих разреда направљен и дијагностичке сврхе, како би се по потреби планирале и нове едукативне активности.
*Радионице о безбедности деце на интернету
*На часовима разредног старешине учитељи су коришћењем различитих метода и облика рада и предложених презентација (Бесконачна шума и Безбедност деце на интернету) и дечју песмуБирај речи, хејт спречи, упознали ученике са разним опасностима и правилима понашања на интернету. Решавани су ребуси, преметаљке, укрштенице, дискутовано на нивоу група о задатој теми, израђивани плакати. Ученици су упознали и термине: постовање, шеровање, хејтовање и хаковање.

Ученици подручног одељења у Кусићу су се опробали у програмирању кретања цртаних ликова у програму Code. Пролазећи кроз први курс за програмирање, ученици су креирали своје прве програме.

Рад су започели склапањем делова слике,одређивањем правца кретања и завршили задавањем сложенијих наредби за кретање изабраног лика кроз лавиринт.

Наша школа је ове године узела учешће у неколико пројеката. Један од њих је и Битка за знање, програм опремања свих основних школа у Србији ИТ и роботичком опремом, који за крајњи циљ има развијање критичког мишљења и вештина решавања проблема код ученика и мотивисање ученика за бављење природним и математичким наукама, технологијама и инжењерством. За реализацију пројекта изабран је наставник Информатике Братислав Илић који је обуку прошао у петак 24.3.2017. године. Он је својим ученицима на часу Информатике демонстрирао кодирање робота, како би их заинтересовао и мотивисао за рад, с обзиром да је у оквиру КОДирања планирано и такмичење ученика. Надамо се да ће наши ученици узети учешће и у овом такмичењу.

Ученицима млађих разреда је предложено да играју едукативну игрицу Дивља шума веба, чији је линк постављен на сајту. У школи је демонсрирана игрица, како би се ученици заинтересовали за игру.
Задатак ученика је да пређу игрицу до краја и што више науче о безбедном коришћењу интернета, јер ће последњег дана правити плакат. Ученици су прво на црвеним стикерима исписивали све опасности које знају, а онда су на зеленим писали како треба да се понашају ако дођу у одређену опасност. Затим су подељени у две групе израђивали плакате под називом ,Интернет бонтон“ и ,,Безбедно коришћење интернета“.

За крај

Ове године учешће у манифестацији је узело укупно 27 наставника наше школе. Они су својим активносима обухватили 125 ученика (102 млађег узраста и 23 старијег узраста). У анкети је учествовало 54 ученика.На размени искустава је било присутно 15 запослених.11 учитеља је одржало радионицу о безбедности ученика на интернету и њом обухватило 83 ученика од 1 до 4 разреда. 2 учитељице су одржале час на којем су ученици били повезани Скајпом2 учитељице су одржале угледни час који су колеге пратиле на даљину путем Hangouts-a5 учитељица је презентовало своје примере примене ИКТ у настави1 наставник информатике је са 23 ученика 7. и 8. Разреда9 ученика млађих разреда учествовало је у кодирању.Све активности су постављене на школски сајт. Фотографије се налазе на следећем линку oвде.

Координатор: Светлана Пауновић

Распоред писмених задатака и провера

2155823 orig

November 2017